Hooli oma silmadest, sest neid on üks paar kogu eluks!
Soovitame kord aastas kontrollida oma silmade nägemisteravust ja nende tervist optometristi juures.

SILMAKONTROLL

Enne silmakontrolli tulekut peaksite ärkvel olema olnud vähemalt kaks tundi.

Lastel peaks esimene nägemise teravuse kontroll toimuma 2,5 kuni 3 aastaselt. Laste esimest silmakontrolli teostab laste silmaarst.

KONTAKTLÄÄTSED

Kontaktläätsede konsultatsioonile tulekuks peaksite olema terve (ilma köha ja nohuta) ja ilma meigita.

Kui olete juba kontaktläätsede kasutaja palume konsultatsioonile tuleku päeval läätsesid enne kontrolli silma mitte asetada.

Hoidke prille tugevas prillitoosis. Aeg-ajalt kontrollige, et prillisangade hinged ja raami kruvid oleks korralikult kinni.

Ärge asetage prille lauale või muule pinnale esiosa allapoole.

Kõrge kuumus (nt saun, suvel auto armatuurlaual) võib klaaside pinnakatet kahjustada ja plastik raami pehmeks muuta ning raam deformeerub.

Juukselakk, parfüümid või pesuvahendid võivad rikkuda pinnakatteid. Vältida tsitrustega pesuvahendeid prillide hooldamisel.

Prillide kandmine pealael võib põhjustada raamide väändumist

Lihtsamaid prilliraamide remonditöid tehakse optikakauplustes. Kuid rikutud priliklaase pole kahjuks võimalik parandada, need tuleb välja vahetada.

Pehmete kontaktläätsede kasutamise ja hooldamise juhend

1. Läätsede silma asetamine

Läätsede silma asetamiseks on 2 moodust. Vali neist üks, mis on sulle mugavaim.

1.1. Ühe käe meetod:

1.1.1. Võta parem lääts konteinerist välja, puhasta ja kontrolli, et lääts oleks terve ja õiget pidi;

1.1.2. Aseta lääts parema käe nimetissõrme otsa;

1.1.3. Pead otse hoides ja otse ette vaadates tõmba parema käe keskmise sõrmega alumist silmalaugu allapoole;

1.1.4. Vaata üles ja aseta lääts ettevaatlikult silmavalge alumisele osale. Seejärel vaata alla, et lääts asetuks oma õigele kohale. Eemalda nimetissõrm ettevaatlikult ja lase alalaug lahti.

1.1.5. Korda protseduuri vasaku läätsega.

1.2. Kahe käe meetod:

1.2.1. Võta parem lääts konteinerist välja, puhasta ja kontrolli, et lääts oleks terve ja õiget pidi;

1.2.2. Aseta lääts parema käe nimetissõrme otsa.

1.2.3. Kasutades vasaku käe keskmist sõrme tõmba ülemine silmalaug üles;

1.2.4. Kasutades parema käe keskmist sõrme tõmba alumist silmalaugu allapoole. Aseta lääts silma keskkohta.

1.2.5. Laugusid samas asendis hoides vaata alla, et lääts asetuks silmas õigele kohale. Seejärel lase silmalaud aeglaselt lahti.

1.2.6. Korda protseduuri vasaku läätsega.

1.3. Kui tunned peale läätse silma asetamist ebamugavust, proovi järgmist:

1.3.1. Vaata peeglisse, aseta sõrmed ettevaatlikult kontaktläätse servale ja liiguta seda nina suunas ise samas suunas vaadates.

1.3.2. Seejärel pilguta ja vaata otse, lastes läätsest lahti.

1.4. Kui ebamugavustunne püsib, võta lääts silmast välja ja puhasta. Juhul kui silmaärritus ei kao, tuleb lääts silmast eemaldada ja pöörduda silmaarsti või optometristi poole.

2. Läätsede silmast eemaldamine

2.1. Vaata üles ja tõmba keskmise sõrmega alumist silmalaugu allapoole;

2.2. Aseta nimetissõrm läätse alumisele servale ja tõmba lääts silmavalge alumisele osale;

2.3. Võta lääts õrnalt pöidla ja nimetissõrme vahele (ära puuduta läätse küüntega!) ja eemalda lääts silmast.

2.4. Lükka läätse servad nimetissõrmega teineteisest eemale, et vältida nende kokkukleepumist.

3. Läätsede kasutamine

3.1. Esmakordsel kontaktläätsede kasutamisel järgi täpselt silmaarsti või optometristi poolt määratud kandmisrežiimi. Kui silmaarst või optometrist ei ole määranud teisiti, võib esmakordsel läätsede kasutamisel läätsesid silmas hoida 2 tundi, teisel päeval 4 tundi ja igal järgneval päeval 2 tundi kauem, maksimaalselt 8 tunnini ööpäevas.

3.2. Läätsede kasutamise aeg algab pakendi avamisest ja läätsede esmakordsest silma panemisest sõltumata kasutamise kordadest (1 päev, 1 kuu, 2 kuud, 6 kuud või 1 aasta). Väldi läätsede kasutamist kauem, kui seda on soovitanud silmaarst või optometrist.

3.3. Enne läätsede kasutamist pese ja kuivata käed. Võta parem lääts konteinerist, pese ja loputa mõlemalt poolt ning aseta paremasse silma. Toimi nii ka vasaku läätsega.

3.4. Vältimaks läätsede purunemist hoidu läätse puudutamisest küüntega. Läätse ohutuks kättesaamiseks konteinerist on kaks moodust. Kasuta spetsiaalset kummiotsaga pulka, mille saab osta läätsede müügiga tegelevatest optikasalongidest, või vala konteineris olev lääts koos hooldusvahendiga peopesale.

3.5. Peale läätsede silma asetamist loputa konteiner hooldusvahendiga ja lase õhu käes kuivada. Kanna puhta lahusega täidetud konteinerit alati kaasas. Kanna kaasas ka prille.

3.6. Vaheta konteinerit iga 90 päeva tagant. Kandes ühe- või kahekuulisi läätsi, vaheta konteinerit iga uue läätsepaari kasutusele võtmisel.

3.7. Kasuta alati värsket ja puhast hooldusvahendit.

3.8. Vaheta kontaktläätsede hooldusvahendi marki silmaarsti või optometristi soovituse kohaselt. Ära kasuta erinevaid hooldusvahendeid üheaegselt.

3.9. Ära pane läätsesid suhu ning ära kasuta läätsede puhastamiseks sülge, kraanivett ega muid selleks otstarbeks mitte ettenähtud vedelikke.

3.10. Valkude eemaldamine on soovitatav ainult pikaajaliste läätsede puhul.

3.11. Aseta läätsed silma enne kosmeetika kasutamist. Eemalda läätsed silmast enne silmade puhastamist kosmeetikatoodetest. Ära kasuta õli ja erinevaid kiude sisaldavaid (nt pikendav/tihendav ripsmetušš) kosmeetikatooteid ning väldi läätsede kokkupuutumist juukselaki või muude kosmeetiliste aerosoolidega.

3.12. Kasuta ainult silmaarsti poolt määratud silmatilkasid, salve või muid ravimeid. Ära kasuta läätsi silmade raviperioodil.

3.13. Läätsedega ujudes kasuta ujumisprille.

3.14. Väldi läätsede kandmist saunas või dušši all.

3.15. Võta läätsed silmast välja enne magama minekut.

3.16. Ära laena oma läätsi teistele.

3.17. Eemalda läätsed silmast ja võta ühendust silmaarsti või optometristiga kui ilmnevad järgmised nähud: valu silmas, silmade punetamine, rohke pisaravool, ülitundlikkus valguse suhtes, ähmane nägemine.

3.18. Silmade seisundi hindamiseks külasta silmaarsti või optometristi 2 korda aastas.

4. Läätsede hooldamine

4.1. Pese käed hoolikalt sooja vee ja seebiga (ei soovita lõhnastatud seepe) ning kuivata;

4.2. Eemalda paremast silmast lääts;

4.3. Aseta lääts vasakusse peopessa, tilguta läätsele 3 tilka hooldusvahendit ja pese läätse peopesal nimetissõrmega ettevaatlikult hõõrudes 10-15 sekundit. Läätse hõõrudes väldi selle kokkupuudet küüntega.

4.4. Keera lääts tagurpidi ja korda toimingut.

4.5. Peale mehaanilist puhastamist loputa lääts hooldusvahendiga ja aseta puhta hooldusvahendiga täidetud konteinerisse.

4.6. Sulge konteiner hoolikalt. Enne konteineri sulgemist jälgi, et lääts oleks konteineri põhjas vältimaks läätse sattumist konteineri kaane vahele.

4.7. Korda sama vasaku läätsega.

5. Läätsede desinfitseerimine ja sälitamine

5.1. Lase läätsedel konteineris puhastuda vähemalt 4 tundi.

5.2. Läätsed võivad olla konteineris kuni järgmise kasutuskorrani, kuid mitte üle 30 päeva, mille järgselt tuleb nad jälle puhastada ja desinfitseerida.

5.3. Enne järgmist kasutuskorda puhasta läätsed ja lase neil puhtas lahuses puhastuda vähemalt 4 tundi.